Už je to tu zase...

Už je to tady zase! Lehké šimrání v břiše, při pomyšlení, že už za necelý měsíc budu sedět v letadle, které mne ponese do cizí, neznámé země. Tentokrát do UGANDY! Je to tak vždycky. Po mojí první velké dvouměsíční cestě do Asie jsem si myslel, že to časem přejde, ale je to už osm let a od té doby jsem se přece jen už někam podíval. Naposledy vloni do Peru. Tři týdny v jižní Americe, kde jsem dosud nebyl byly z nejbáječnějších, co jsem zažil. Jistě k tomu přispěli moji spolucestující skvělá tlumočnice ze španělštiny Markéta Kopková a neoblomný koordinátor Standa Komínek.

Coje nejdůležitější věc na cestu? Kdo ví?

A i tentokrát je to poprvé. Poprvé jedu do Afriky. Tam jsem nikdy nebyl, ani v Tunisku ani v Egyptě. A tak denně řeším desítky drobností, které s sebou vzít a nebo je radši nechat doma? I když bych si mohl bláhově myslet, že nejdůležitější věc, kterou budu mít s sebou je můj fotoaparát, objektivy, blesk, nejrůznější filtry…. nejsem si úplně jistý. Samozřejmě budu celou cestu fotografovat, zapisovat si poznámky, dávat o sobě vědět na svém webu, na facebooku či, pokud se to podaří dokonce na webu Lidových novin. Po návratu pak budu připravovat články pro české noviny a časopisy.

Technika frčí vpřed!

K tomu jsme si na cestu pořídili řadu udělátek jako je třeba Galaxy tablet P5100 od Samsungu. Už s ním válčím, či spíše seznamuji se několik dní a musím říct, že už si na sebe začínáme zvykat. Právě díky němu a 3G připojení na internet, které v Ugandě funguje, doufám budeme moci informovat o cestě všechny, kdo o to budou stát.


Poprvé si s sebou budu brát také konvertor, to kdyby došlo na safari! Zkoušel jsem sehnat Canon Extender EF 2x II a zatím to vypadá, že by to mohlo vyjít. Je to šance, jak na EOS 5D mark II mít i i při full-framu 400mmm objektiv.

No a jako záložní se zdá budu mít zatím skvěle vypadající retro foťák od Olympusu OM-D E-M5, zkoušel jsem si ho v obchodě a zdál se být na svoji velikost a cenu překvapivě dobrý. Uvidím, jak se to vyvyrbí.

Napětí, je to co mě žene vpřed!

Nevím ale, co mám přesně od černého kontinentu očekávat. Co čekat od země, která sousedí se státy jako je Rwanda, Kongo nebo Jemen. Tahle místa znám z televizních zpáv referujících o nejrůznějších válkách, povstalcích a jiných průšvizích. A tak mi na seznamu věcí  "na co nezapomenout" přibývají položky a já nemám pocit, že by byť jediná byla méně důležitá než ta druhá. Nakonec ale stejně jako vždycky skončím u základních věcí - foťák, pas, peníze a telefon. Zbytek už se nějak vyvrbí a bude ve velké míře záviset na mě, jak. Už se moc těším.


 
 
© Tomas Hajek, 2008
© www.atelierzidlicky.eu, 2008