Tomáš Hájek

Tomáš Hájek (13.12.1978)

K focení jsem dostal náhodou. Kamarádi se mi smáli, když jsem za fotku pelikána z delty Dunaje vydával modrou plochu s bílou tečkou. Nevzdal jsem to. Po návratu ze Střední ameriky na jaře 2007 si jeden z nich si ode mne pelikána koupil - na velkoformátovém obraze. Příjemná satisfakce. Začínal jsem na výletech s kamarády, kde jsem snažil políčko negativu zaplnit zajímavěji než tenkrát v Rumunsku.
Pak jsem začal fotit v práci, fotky mi začaly vycházet v deníku Rovnost. Pak přišly Lidové noviny s jejichž brněnskou redakcí jsem spojil sedm let svého života. Fotky a zážitky z cest jsem však již od roku 2006 publikoval i v jiných médiích. První reportáže otiskl dnes již zaniklý Nedělní svět. Později magazín Koktejl, E15, F.O.O.D., Nový profit, ČiliChili, příloha Ona Dnes, Betynka, iDnes, Hospodářské noviny, časopis PULS, Květy, Outdoor, časopis SEDM, Právo, Vlasta, Romano Hangos a další.
Moje cesty za posledních 10 let mířily nejen za oceán do Mexika, Peru, Guatemaly či Belize. Navštívil jsem i africkou Ugandu a strávil v součtu několik měsíců v jihovýchodní Asii, kde jsem procestoval Barmu, Laos, Thajsko, Kambodžu či Vietnam. Několik dní jsem strávil v Hong Kongu a moje poslední delší cesta vedla do indického Kašmíru, konkrétně do údolí řeky Zanskar. Kromě toho se snažím podnikat i kratší evropské cesty do Švýcarska, Španělska, Rumunska, Francie, Turecka, Jižního Tyrolska či Rakouska.

Váš Tomáš Hájek

V Rajhradicích 25. března 2014.
  

CO DĚLÁM

Cestuji, píšu, fotím, létám a baví mě to.

Cestování je pro mne velmi důležitou součástí života. Cestuji, protože je dobré vědět, že svět nekončí za humny. že existují země, kde se lidé zdaleka nemají tak dobře jako my v Evropě, ale že se i přesto dokáží ravodat a myslet pozitivně.

V mých článcích z cest, které píšu se snažím lidem vnuknout myšlenku, že není důležité, kam se vydáte, ale že se vůbec rozhodnou vydat na cestu sami. Snažím se jim vysvětlit, že rozhodnutí cestovat "po vlastní ose" je vždycky lepší než nechat se vláčet nějakou cestovní kanceláří a to i v případě, že nedosáhnete cíle cesty. Snažím se jim říci, že v každé zemi i v té nejchudší vás lidi nenechají spát na ulici, všude jezdí nějaká hormadná doprava a všude si můžete koupit něco k jídlu. A rozdílnost jazyků je jen malá překážka v porozumnění. I když nemluvíte jazykem cizí země, většina lidí Vám bude chcít rozumnět.

Fotím, protože jsem rád, když se mi podaří zachytit neopakovatelný okamžik nebo skvělou atmosféru, kterou zrovna zažívám. Když je fotka dobrá, podaří se vám ten pocit předat i jiným lidem, kteří se na snímek dívají.
To je důvod, proč jsem ve svém archivu začal hledat fotografie, které by mohly stát sami o sobě a být třeba hezkým doplňkem interiéru. A tak jsme spustil stránky www.fotografie-fotoobrazy.cz.
Kromě toho prodávám své snímky v nejrůznějších fotobankách a jsem stále více překvapován, jakým skvělým zdrojem pasívního příjmu mohou být. I když je řada mých profesionálních kolegů - fotografů již před osmi lety, kdy jsem s prodejem snímků v mikrostockfotobankách začínal, zavrhovala. Ceny za prodej snímků se jim zdály být příliš nízké. Dnes mne často žádají o radu, jak začít, aby své fotografie mohli rovněž prodávat.

V posledních měsících se ze mne stává pilot. Létám s bezpilotním dálkově řízeným modelem hexacoptery a s kolegou zabýváme fotografováním snímků z nadhledu.

Pokud by vás kterákoliv z mých činností zaujala a chtěli byste se na něco zeptat nebo navrhnout nějakou spolupráci jsem k dispozici na e-mailu tomas@tomashajek.cz případně na dalších kontaktech.

KOLIK TO STOJÍ

Představa o práci fotografa u většiny lidí dost mylná. Zdaleka to není jen "nacvakání" fotek a shrábnutí peněz. Hodinová taxa za fotografování je proto 1000 - 1500 korun. Ceník začíná na 3500 korunách, ale neznamená to, že 10 hodin focení bude stát 10 tisíc korun. S množstvím se mnohem snázeji domlouvají slevy.

Pokud budete mít zájem o koupi jakékoliv fotografie vystavené na webu, jednoduše klikněte na symbol košíku u každého náhledy fotky. Cena se liší už jen v závislosti na užití. Pohybuje se od 100 korun pro soukromé použití do 1500 korun pro užití veřejné.

ODKAZY

Stránka s originálními fotoobrazy - www.fotografie-fotoobrazy.cz
Pohledy na svět z nadhledu - SKYSHOT
Donedávna můj domovský zpravodajský server - www.lidovky.cz
Jedna báječná PR agentura Transparent communications - www.transparent.cz

 
© Tomas Hajek, 2008
© www.atelierzidlicky.eu, 2008