Fotobanky-jak to začalo

DreamstimeKdyž jsem před více než šesti lety 11. dubna 2006 nahrál do fotobanky Dreamstime svoji první fotku, moje žena se mi smála. Přišlo jí zábavné, že věnuji hodiny času tomu, abych vybíral, upravoval, v angličtině popisoval, pak kamsi na internet nahrál svoje fotky a nakonec z toho měl pár centů. Já si, ale říkal, že by to nemuselo být nezajímvé, že na to něco je. Věnoval jsem tomu skutečně dost času a doufal, že ne zbytečně.
Za prvních dvacet dní jsem nahrál do této jediné fotobanky 30 snímků, dalších 17 mi zamítli. To mi příliš motivace nedodalo, ale bylo prima sledovat, jak u každé fotografie přibývá počet zobrazení, a to nemluvím o prvním prodaném snímku, který na tváři mé žany opět vykouzlil úsměv. Vydělal jsem prvních 50 centů.
Byla to fotka svářeče. SvářečNásledovaly další snímky, které vznikly jako "odpad" či spíše "přebytek" při mojí práci a tak by mi jen tak ležely doma v počítači. Když přišel první prodej, za který jsem si připsal 3$ byl jsem štěstím bez sebe. Jednalo se o snímek mořského dna pořízený na pobřeží kdesi v Turecku. Každý den jsem si brzy ráno rozkliknul stránku fotobanky a díval se, kolik mi přibylo centů na účtu. Sledovat, jak vám naskakují centy na váš účet, aniž byste cokoliv dělali mě bavilo. Bylo mi jasné, že s třiceti fotkami moc peněz nevydělá a tak jsem nahrával další snímky takřka denně. Těšil jsem se, až budu mít vyděláno 100 USD, abych si mohl nechat poslat první peníze.
Trvalo to ještě pět měsíců a já mezi tím nahrál do Dreamstimu dalších 200 nových fotek. Bavilo mě, jak se postupně rozrůstá portfolio, jak přibývají nejen počty shlédnutí mých fotek, ale také počty stažení.
Byla to zábava, někdy trochu zkalená početem zamítnutých snímků. Vždycky jsem si ale říkal, že já nefotím cílěně pro fotobanky, zatím jsem na to neměl čas. Vyrazit si jen tak ven a fotit věci, které se na fotobankách prodávají. Prostě jsem prošel svůj archiv a vybral něco, co jsem jinde nepoužil. A i tak to fungovalo.
S jednou fotkou jsem dokonce vyhrál soutěž na stránkách fotobanky Dreamstime, přišel mi tenkrát 80GB iPod a triko Dreamstime. A ta fotografie mi do dnešního dne vydělala přes 400 dolarů. A stále patří knejstahovanějším v mém portfoliu.
Dnes, po více než šesti letech mám na zmíněné fotobance více než 3000 snímků a mnoho tisíc snímků v dalších fotobankách o kterých se zmíním později. Moje výdělky se pohybují ve stovkách dolarů za měsíc.
A proč tenhle text vlastně píšu. Chtěl jsem tím dokázat, že i když se Vám může zdát třicet centů za prodej jedné fotky žalostně málo, síla mikrostockfotobank je v tom, že takových prodejů uskteční tisíce denně a 1000 x 30 centů je 300 dolarů. A to už zajímavé je Pokud Vás bude tohle téma zajímat, sami fotografujete nebo byste chtěli začít a přemýšlíte, jak náklady na drahou fototechniku snížit, pak následující člányk budou právě pro Vás.

Postupně projdu všechny fotobanky, které jsem vyzkoušel, jak ty, co mi přináší peníze, tak ty, co mi za celou dobu mého působení v nich nevyděaly ani korun. Zmíním se o převodu pěnez z fotobank na vaše bankovní konto. Pomůžu Vám projít si první procesy schyvalování, nastíním, čeho se vyvarovat. Jsem připraven odpovědět na vaše otázky i přímo na e-mailu tomas@tomashajek.cz. Tak neváhejte a napište si, co byste chtěli o fotobankách číst?

Tomáš Hájek


 
 
 
© Tomas Hajek, 2008
© www.atelierzidlicky.eu, 2008